Back

Bitcoin Nasıl Çalışır?

04.06.2021

Bitcoin, hayatımıza çok hızlı bir şekilde giriş yaparak oldukça popüler olmuştur fakat halen daha “bitcoin nasıl çalışır” sorusuna dair kafa karışıklıkları mevcuttur. Kripto para olarak adlandırılan Bitcoin, fiziksel bir para değildir. Peki, nedir? İşin aslı sadece ve sadece bir yazılımdır. O zaman bir diğer soru ortaya çıkıyor, neden değerlidir?

Paraları değerli kılan şeyler arasında az olması, parçalara bölünebilmesi, fayda sağlaması, taşınabilir ve güvenli olması gibi özellikler yer almaktadır. Bunlara ek olarak da değişim birimi olarak kullanılmasıdır. Tüm bunlar düşünüldüğünde Bitcoin bunları kapsamaktadır ve bu sebeple de değerlidir. Alışverişlerde kullanılmaya başlandıkça ve geçerliliği arttıkça da değerinin artacağına şüphe yok! Peki, Bitcoin nasıl çalışır ve nasıl bir altyapıya sahiptir onlara bakalım.

Bitcoin ve kripto para konusunda detaylı bilgi almak için Bitcoin Nedir sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Bitcoin ve Blockchain Altyapısı

Bitcoin ve Blockchain terimleri uzunca süre beraber anılsa da zamanla ayrı terimler olarak karşımıza çıkmaya başlamıştır. Blockchain, Türkçe adıyla “Blok Zinciri”, işlem bloklarının bir araya gelmesiyle oluşan bir ağı ifade etmektedir. Bu ağda yer alan işlemler kripto teknikleri kullanılarak saklanır. Fakat diğer benzeri sistemlerden ayrışan özelliği, dağıtık bir şekilde verilerin tutulmasıdır. Sadece tek bir merkezde tutulmayan veriler, çok sayıda cihaza gönderilerek tutulmaktadır. Dağıtık bir şekilde tutuluyor olmasına rağmen aslında veriler herkese açıktır. Yani, dilediğiniz zaman bloklarda gerçekleştirilen işlemleri görüntüleyebilirsiniz ama bunları değiştirmeniz pratikte pek mümkün değildir. Çünkü bir tane bloktaki bir bilgiyi değiştirmeniz demek sadece tek bir cihaz için bunu yapmanız demektir ve diğer kopyaları sayesinde bu bilgiler doğrulanmayacağından herhangi bir tehdit oluşturmamaktadır. İşte sistemin güvenliği de tam olarak buradan gelmektedir.

Blockchain ağında işlemler yapıldıkça bloklar tamamlanmaktadır. Bir blok tamamlandığında yeni bir blok oluşturulur fakat bu oluşturma sırasında bir önceki blok için üretilen Hash kodu da saklanır. Bu sayede kopya bloklarında önüne geçilmiş olur. Bloklarda yer alan işlemlerde bazı bilgiler bulunmaktadır. Bunlar; alıcı ve satıcının cüzdan adresleri, transfer edilen miktar ve Transaction ID bilgileridir. Bu bilgilerden Transaction ID bilgisi, gerçekleştirilen işlemin takibi için de kullanılmaktadır.

 

Blockchain Üzerindeki İşlemleri Herkes Görebilir

Evet, yanlış duymadınız! İşlemlere ait bilgileri herkes görebilir çünkü bu bilgiler gizli değildir. Hatta sadece bunları görmekle kalmazlar, bir cüzdan adresi için geçmişe ait yapılan işlemleri de görebilirler. Peki, o zaman gizlilik nasıl sağlanıyor? Gizliliği sağlayan bu bilgiler değildir, bu bilgilerin kime ait olduğunun bilinmemesidir. Yani alıcı ve satıcı adreslerinin kime ait olduğu bilinmez, tamamen anonimdir.

Bitcoin Nasıl Elde Edilir?

Bitcoin Madenciliği (Bitcoin Mining), Bitcoin elde etme işlemine verilen addır. Fakat burada ilk izlenim olarak belli bir havuzdan Bitcoin bulma gibi bir işlem anlaşılmamalıdır. Bitcoin madencileri, gerçekleştirilen işlemleri Blockchain ağına kaydeden kişilerdir. Peki, bu işlem ile nasıl Bitcoin elde edilmektedir?

Bitcoin madencileri, Blockchain ağına işlemleri kaydederek bu sistemin başarılı bir şekilde yürütülmesini sağlamaktadır. Oldukça karmaşık hesaplamaların gerektiği bu işlemler için güçlü ve hızlı cihazlara ihtiyaç duyulmaktadır. Bu sebeple de cihazlarını bu işlemler için kullanan kişiler, belli bir Bitcoin ile ödüllendirilmektedir. Bu Bitcoin miktarı yıllar geçtikçe veya belli bir sayıda işlem yapıldığında azalmaktadır. Bu olaya da yarılanma denilmektedir.

Yarılanma Nedir?

Bitcoin madencileri, belli bir ödül karşılığı bu işi yapmaktadır. Başlangıçta bu ödül 50 BTC olarak belirlenmiştir. Fakat her 4 yılda veya her 210.000 blokta bir önceki miktarın yarısına düşmektedir. Bu kurala da yarılanma denilmektedir.

Bitcoin sayısı, genesis blok adı verilen ilk blokta sınırlandırılmıştır. 21 milyona yakın (yaklaşık olarak 20,999,987.4769 BTC) bir sayıda Bitcoin olacağı bilinmektedir. Bu miktarın ise günümüzde yaklaşık olarak %90’ı üretilmiştir ve tamamının üretilmesinin 2140 yılını bulacağı söylenmektedir. Sizlerin de gördüğü üzere çok kısa bir zamanda çok yüksek bir oranı üretilmiş olmasına rağmen %10’luk kısmı neredeyse 100 yıldan fazla sürecektir. Buna sebep ise yarılanma olacaktır ve şuan blok ödülü 6,25 BTC’dir.

Bitcoin nasıl çalışır makalemizde sizelere sistemin genel işleyişi ve bazı önemli noktalar hakkında bilgi vermeye çalıştık. Kripto paralarla ve piyasalar ile ilgili tüm detaylı ve güncel bilgileri blogumuzda bulabilirsiniz.