Back

Bitcoin Madenciliği Nedir?

04.06.2021

Bitcoin Mining, Türkçe adıyla Bitcoin Madenciliği, henüz piyasada olmayan Bitcoin’lere ulaşmak için yapılan işlemdir. Madencilik terimi her ne kadar var olan bir şeyi arayıp bulmak gibi algılanıyor olsa da Bitcoin için bu şekilde olmamaktadır. Basit şekliyle Bitcoin madencileri, sistemin sürdürülebilirliği için Bitcoin işlemlerini doğrulamada ve onaylamada donanımlarını kullanırlar, sistemde bu işlem sonucunda belli bir miktar Bitcoin ile ödüllendirir. Daha detayına inmek istersek bazı terimlere açıklık getirmek gerekir.

Eğer bitcoin ile ilgili detaylı bilgi almak istiyorsanız Bitcoin Nedir isimli makalemizi okuyabilirsiniz.

Blockchain Ağında Madencilerin Rolü

Blockchain, işlemlerin blok zincirleri şeklinde tutulduğu bir ağdır. Bitcoin ile beraber hayatımıza girmiş olsa da günümüzde farklı işlemler için de kullanılmaktadır. Bitcoin üzerindeki rolü ise Bitcoin için gerçekleştirilen işlemlerin bilgilerinin tutulmasıdır. Fakat bu bilgiler tutulurken tek bir merkezden söz edilemez. Çünkü Blockchain ağı, dağıtık bir şekilde bilgileri tutmaktadır.

Blockchain üzerinde gerçekleştirilen işlemler, dağıtık olarak tutulması ve şifreleme tekniklerinin kullanılması sebebiyle zorlu matematiksel işlemleri de beraberinde getirir. Bu sebeple bu ağda bu işlemlerin hızlı bir şekilde yapılması ve verilerin dağıtılması için bir işlemci gücüne ihtiyaç duyulur. Tam da bu noktada madencilerin rolü ortaya çıkmaktadır. Bitcoin madencileri, Blockchain ağına işlemlerin kaydedilmesi görevini üstlenmektedir ve bu yaptıkları işleme de Bitcoin Madenciliği denilmektedir. Çünkü yerine getirdikleri bu görevin bir Bitcoin karşılığı vardır ve bu ödül olarak madencilere verilir.

Bitcoin Madenciliği Nasıl Yapılır?

Bitcoin madenciliği yapmak, Bitcoin’in ilk zamanlarında kişisel bilgisayarınız ile mümkün olabilmekteydi. Fakat günümüzde madenci sayısının artmasına paralel olarak zorluğu da arttı ve kişisel bilgisayar, Bitcoin için özel olarak üretilen donanımlara yenik düştü diyebiliriz. Tabi yine de kesinlikle kullanılmaz denilemez ama şansınızın çok ama çok az olacağı bilimsel olarak söylenebilir.

Bitcoin Madenciliği için özel üretilen donanımlara ek olarak bulut madencilik de yapılabilmektedir. Bulut üzerinde çalışan cihazları kiralayarak bu işlem için kullanmak mümkündür. Bu sayede elektrik gibi kaynak tüketiminden de kaçınmış olursunuz. Çünkü bu işlem için kullanılacak donanımlar, ciddi bir elektrik tüketimi yapabildiğinden maliyet olarak büyük bir kısmı oluşturmaktadır.

Kullanılabilecek Uygulamalar

Bitcoin madenciliği için farklı alternatifler yukarıda belirttiğimiz üzere denenebilir. Bilgisayarınızda denemek istediğinizde ise birçok uygulama ile bunu gerçekleştirebilirsiniz. Nicehash, Computta ve Minergate ise bunlardan bazılarıdır.

Bitcoin Madenciliğinin Hukuki Boyutu

Bitcoin Madenciliği yapılmasına dair ülkemizde herhangi bir yasal engel bulunmamaktadır. Buna karşın bazı ülkeler, bu duruma yasalarında yer verirken bazıları ise engellemektedir. Özellikle elektrik tüketiminin ciddi seviyede artması ülkelerde endişelere neden olmaktadır ve bazı sınırlamalar getirilmektedir. Ülkemizde ise konuyla ilgili herhangi bir yasa olmadığı için yasal olarak kabul görülmesini sağlamaktadır.

Yarılanma

Madencilerin görevi işlem bloklarını doğrulamaktadır. Bu işlemler sonunda da Bitcoin ile ödüllendirme yapılmaktadır. Fakat bu ödül belli bir kritere göre sürekli olarak bir öncekinin yarısına düşerek ta ki üretilecek Bitcoin kalmayana kadar devam edecektir.

Bitcoin’in ilk ortaya çıktığı zamanlarda çıkarılan her blok için 50 BTC ödül verilmekteydi. Bu durum her 4 yılda veya tamamlanan her 210.000 blokta bir yarıya düşerek ilerlemiştir. Son olarak 11 Mayıs 2020 tarihinde tekrar bir yarılanma ile 6,25 BTC olmuştur. Bu durum yaklaşık %90’ı üretilmiş olan Bitcoin’in tamamının ortaya çıkmasını yaklaşık olarak 2140 yılına kadar sürdürecek olan durumdur. Çünkü yıllar geçtikçe ve yapılan işlemler arttıkça ödül olarak dağıtılacak olan Bitcoin daha da düşecektir.

Bitcoin Üretimi Bittiğinde Ne Olacak?

Bitcoin madenciliği, Bitcoin işlemlerinin Blockchain ağına kaydedilmesi ve işlemlerin doğrulanması açısından kritik bir öneme sahiptir. Peki ya ödül olarak dağıtılacak Bitcoin kalmadığında ne olacak? Çünkü madencilerin olmaması demek, artık bu sistemin çalışamaz hale gelmesine neden olabilir. O zamanlar da ise muhtemelen madencilik işlemi ücretli yapılan bir işleme dönüşebilir ve ücret Bitcoin cinsinde olabilir.