Back

Bitcoin Cash Nedir?

04.06.2021

Bitcoin Cash, Bitcoin geliştiricileri ve madencileri tarafından geliştirilen Bitcoin blockchain ağından ayrılmış yeni bir kripto para birimidir. 2017 yılında geliştirilen Bitcoin Cash, BCH ile gösterilmektedir. Şuan en çok işlem gören kripto paralardan birisi olan Bitcoin Cash, Bitcoin sisteminde işlem kaydetmelerde yaşanılan yavaşlık sorununa karşı geliştirilmiştir.

Bitcoin Cash, bazı değişiklikler haricinde Bitcoin ile aynı özelliklere sahiptir. Zaten ortaya çıkmasındaki amacın performans olması da bu durumu göstermektedir. Bitcoin Cash, Bitcoin gibi belirli bir sayıda üretilebilecektir ve bu sayı 21 milyona oldukça yakın bir miktardır.

Bitcoin konusunda kafanızda soru işaretleri varsa Bitcoin Nedir isimli makalemizde yanıtları bulabilirsiniz.

 

Bitcoin İşlemleri Neden Yavaş?

 

Bitcoin, Blockchain ağını kullanarak işlemlerin kaydedilmesi ve doğrulamasını yapmaktadır. Fakat Bitcoin’in çok popüler olmasına ek olarak kullanıcı sayısının da artması sonucu, Blockchain ağı üzerindeki blok sayıları artmaya başlamıştır. Bu durum da işlem doğrulama sürecinin uzamasına sebep oldu ki, işlemlerin kaydedilmesi için dakikalar geçmeye başladı. Gelecekte alışveriş için aktif olarak kullanılmaya başlanması durumunda günümüzdeki kredi kartı kullanımın düşündüğünüzde bu durum ciddi sorunlara sebep olabilir.

Bitcoin ve Bitcoin Cash Kıyaslaması

Bitcoin Cash, daha güncel bir kripto para birimidir ve Bitcoin’de yapılan hatalardan arındırılmıştır. Bitcoin’de kullanılan Blockchain’in blok limiti 1 MB iken bu değer artırılarak Bitcoin Cash için 8 MB yapılmıştır, hatta 32 MB’e kadar çıkarılabilmektedir. Bu aynı zamanda SegWit protokolünü kullanılmadığını da göstermektedir. Blok limitinin artırılması sayesinde işlemlerin hızlı ve daha az maliyetle gerçekleştirilmesi de sağlanmıştır.

Bitcoin’de ortaya çıkan ve Bitcoin Cash’in üretilmesine sebebiyet veren durumlar, Bitcoin’in piyasadaki en büyük kripto para birimi olmasının önüne geçememiştir. Bitcoin, Bitcoin Cash’e göre halen daha daha değerlidir ve kullanım yaygınlığı anlamında da oldukça ileri bir noktadadır.

SegWit Protokolü Nedir?

Türkçe’ye “ayrılmış tanık” olarak çevrilen SegWit protokolünde blok kapasitesinin artırılması amaçlanmaktadır. Fakat burada blok kapasitesinin artırılmasının amaçlanıyorsa neden Bitcoin Cash için kullanılmadı diye düşünceler oluşabilir. Çünkü protokol aynı zamanda kısıtları da içermektedir ve bir blok için en fazla 4 milyon ağırlık birimine(WU) izin verir. Tanık verilerinin her bir baytı da bir ağırlık birimine denk gelmektedir.

 

Bitcoin Cash Madenciliği

 

Madencilik, diğer kripto paralar da olduğu gibi Bitcoin Cash için de kritik öneme sahiptir. Bitcoin madenciliği ile aynı mantıkta işleyen süreçte, madenciler tarafından işlemlerin kaydedilmesi ve doğrulanması işlemleri gerçekleştirilir. Bu sayede sistemin sürekliliği sağlanmış olur.

Bitcoin Cash, 1 Nisan 2017 yılında ortaya çıktığında sıfırdan başlamadı. Bitcoin sahibi kullanıcıların hesaplarına Bitcoin miktarları ile aynı miktarda Bitcoin Cash tanımlandı. Bu da aynı Bitcoin’de olduğu gibi yaklaşık olarak %90’nının üretilmiş olması anlamına geldi.

Bitcoin Cash madenciliği için Bitcoin için kullanılan yöntemler kullanılabilmektedir. Bu sebeple madencilik için özel üretilen ASIC cihazlar edinmek gerekir. Ayrıca Bitcoin Cash değerlerinin saklanmasını sağlayacak bir cüzdana da ihtiyaç duyulmaktadır.

Bitcoin Cash, Bitcoin’e oranla daha büyük blok boyutuna sahiptir. Bu da blok oluşturmak için daha fazla işlem yapılması anlamına gelmektedir. Bitcoin Cash’de blok oluşturma işleminin daha fazla işlem gerektirmesi de daha fazla işlemci gücü ve enerji demektir.

Bitcoin için geçerli olan yarılanma, Bitcoin Cash için de geçerlidir. Yeni bir blok oluştuğunda ödül olarak verilen Bitcoin Cash miktarı, zamanla ve işlem sayısına göre bir öncekinin yarı seviyesine gelmektedir. Günümüzde ise bu miktar 6,25 BCH’dir.

Bitcoin Cash’in sert çatal(hard fork) adı verilen durumla Bitcoin’den ayrılmasına sebebiyet veren ölçeklenebilirlik ve işlem hızı gibi kriterler, Bitcoin Cash için de tartışmalara sebep olmaktadır. Bu da Kasım 2018’de yeni bir Bitcoin türevi olan Bitcoin SV’yi ortaya çıkarmıştır.